KRISTALLIDE TÖÖTLEMINE

Kristallide töötlemine.

Paljusid kristalle töödeldakse ja parendatakse, et nad ilusamad ning müüdavamad välja näeksid.

Värvimine.
Kõige levinum parendamise protsess. 
Põhiliselt värvitakse ja immutatakse ahhaate ja kaltsedone, sest nende poorne pind võimaldab seda kõige rohkem. Kivi struktuur ei muutu, lihtsalt rikastatakse värvipigmentidega.
Kui kivi on värvitud looduslike värvidega, siis tema tervendavad omadused ei muutu. Sellised kivid võivad olla näiteks - must ahhaat (oonüks), lasuriit, türkiis, jadeiit, tiigrisilm, rodoniit, korall, serpentiin, aventuriin, malahhiit, jasper ja merevaik.
Teinekord on kivid värvitud fantastiliste ja põnevate värvidega. Ahhaat on neist kõige levinum ja seda leidub kõikvõimalikes värvitoonides. Teine kivi, mida sageli värvitakse, on hauliit. Enamasti värvitakse ta türkiisi sarnaseks (kutsutakse kas türkiis-hauliit või ingl.k. turquenite).
Kristallide värvi saab muuta ka keemiliste ainetega töötlemisel.

Kõrgel temperatuuril kuumutamine muudab ka paljude kivide värvi - tumedamaks, heledamaks, intensiivsemaks või hoopis tekib teine toon. Tulemus on püsiv ja pöördumatu. Kuumutatakse rubiini, piimvalgest safiirist saab kuumutamise teel kaunis tumesinine kivi. Lisaks neile kuumutatakse veel ametüsti, tsitriini, ametriini, akvamariini, turmaliini, topaasi, tarsaniiti, morganiiti, fluoriiti ja sinist tsirkooni.
Ametüst muutub kuumutamisel kollaseks ja teda müüakse tsitriinina.
Akvamariinil eemaldub kuumutamusel roheline alatoon või muutub toon intensiivsemaks.
Morganiit muutub kuumutamisel oranžist roosakaks.
Tarsaniit omandab rohkem sinakat tooni.
Topaasi puhul kasutatakse nii kuumutamist kui ka kiiritamist, toon muutub rohkem siniseks, ka roosa on töödeldud.
Turmaliin muudetakse kuumutamise teel tumedamaks, tavaliselt tehakse seda roheliste ja siniste kristallidega.
Tsirkooni puhul toodetakse nii siniseid, punaseid ja värvituid kive.

Kristallid võivad olla ka radioaktiivselt kiiritatud.
Enamasti on kõik müügil olevad sinised topaasid kiiritatud, sest looduslik sinine topaas on väga haruldane ja enamasti helesinine. Kiiritamine intensiivistab värvi. Kiiritatakse põhiliselt kvartsi. Näiteks muutub kiiritatud tsitriini ja suitsukvartsi toon sügavamaks ja tumedamaks. Tihti kasutatakse kivi puhul kahte tehnoloogiat koos, kiiritamist ja keemilist töötlemist.. Näiteks võivad sellist töötlemist saada järgmised kivid: akvamariin, rubiin, topaas, safiir, fluoriit, ametriin, tsitriin, tarsaniit, ametüst, morganiit, turmaliin, merevaik ja tsirkoon.

Kiiritamine ja kuumutamine ei muuda kivi ehitust, muutub vaid värv. S.t., et ametüst jääb ikkagi ametüstiks, lihtsalt on teist värvi. Värviteraapias saab neid ikkagi kasutada, sest seal on oluline kivi värv, mitte struktuur.

Paljusid kristalle on ka parendatud täitmise ja katmise teel - impregneerimine. Defektid ja praod kaetakse õli, vaha, klaasi ja teiste erinevate materjalidega. Neid täiteaineid on palja silmaga praktiliseklt võimatu näha. Nõnda on näiteks töödeldud emeraldi, akvamariini, rubiini, safiiri, opaali ja peridooti. Täitmine parandab kivi välimust ja värvi, kuid ei muuda tema tervendavaid võimeid.
Mõnikord kaetakse kive ka tugevdamiseks ja stabiliseerimiseks. Habras kivi (näiteks opaal) kaetakse, et ta poleks nii murduv. Nõnda vahatatakse või õlitatakse nt. järgmiseid kristalle: amasoniit, lasuriit, jadeiit, asuriit, peridoot, korall, malahhiit, emerald, serpentiin.

Laboratooriumis kaetud on ka akva- ja ingliaura. Kuumuse abil seob kristall uue katte oma struktuuri, nendel kividel on võimas tervendav toime. Akvaaura on kvarts, mis on kaetud kullakihiga. Ingliaura on kaetud hõbeda ja plaatinaga.

Sünteetilised poolvääriskivid on identsed looduslikule kivile igas mõttes. Neil on sama kristallstruktuur, murdumisnäitaja, keemiline koostis, värv jne. Erinevus seisneb ainult selles, et sünteetiline on loodud laboratooriumis. Võetakse looduslik marerjal, seda kuumutatakse, pressitakse... Sünteetiline vääriskivi näeb tihti looduslikust parem välja, sellel ei ole vigu, värv on eredam, tugevus jne. Nt. rubiin, safiir, smaragd, granaat, teemant jne.



Seega:
Laboratooriumis loodud kivid on ehituselt nagu looduslikud kivid (koosnevad samadest mineraalidest), neid on kas töödeldud või lisatud värvipigmente. Simuleeritud kivid ja imitatsioonid on ka loodud laboratooriumis, kuid need ainult sarnanevad ehtsate vääriskividega, kuid kivi ehituses ei ole samu mineraale, mis looduslikus. Dubletid ja tripletid on imitatsioonid, kus kasutatakse erinevaid looduslikke kive, nende kombinatsioone ja võivad mõnes kihis ka kunstlikke materjale kasutada (nt. aluskiht).

Ära karda, kui kristallis on mõrasid, augukesi, värv on kahvatu... seda suurem on võimalus, et kivi on looduslik ja töötlemata.




 

 TAAS MÜÜGIL!


Liitu uudiskirjaga
Teie nimi:
E-mail:
 
 
 
  
 
 
 
Self guided audio tour app image